החזון: מפצע להתפתחות

ניסיוני כמטפלת וכמנחת סדנאות, לאורך שנים רבות, לימד אותי שדווקא בפצעים הנפשיים העמוקים ביותר גלום פוטנציאל ההתפתחות הגדול ביותר שלנו. שם טמון המפתח להתעוררות עמוקה. חוויתי זאת גם בתהליכי טיפול ממושכים שעברתי בעצמי. ריפוי הפצעים והטראומות הוא לעתים מסע חיים ממושך, שיש בו שלבים רבים: משלב ההכחשה והבריחה, דרך האומץ לכעוס ולכאוב, ועד שלב ההשלמה וההבנה שכל כאב פרטי נקשר לכאב קולקטיבי.

במהלך החיים אנחנו עשויים לחזור שוב ושוב לאותם פצעים, אך ברמת התפתחות אחרת, בוגרת יותר. בשלבים המתקדמים אנו כבר לא תופסים את עצמנו כקורבנות ומתעוררים בנו רגשות של חמלה, אמפתיה ורצון לעזור לאחרים. אנו רואים עצמנו חלק מריפוי של סיפור כלל-אנושי רחב. כך ריפוי הטראומה הפרטית הופכת להיות מסע עמוק בעל משמעות רוחנית. הפצע שחווינו הוא סוג הריפוי שאנו יכולים להביא לעולם. בתהליך זה איננו חייבים להיות מושלמים אלא לקבל את חוסר השלמות, את הקשיים והכאב, ולהבין שכל אחד מאיתנו ייחודי בין היתר גם בזכות פצעיו. 

עבורי תהליך ריפוי הפצעים והטראומות, במפגשים טיפוליים ובקבוצות, הוא מסע פתוח, יצירתי ובלתי צפוי. תהליך זה לא נועד רק להשיג חיים שלווים יותר ולהשקיט את הכאב, אלא לנוע לעבר התפתחות, גילוי של תשוקות וצבעים חדשים בחיים, מתוך נכונות להשאיר מקום לבלתי ידוע. תהליך זה, העושה שימוש במגוון כלים, כרוך בתקשורת בין-אישית מעמיקה, בהפעלה של כל החושים ובקשב לגוף. יש בו תמיד גילויים מרגשים ומפתיעים של אותנטיות ויצירה עצמית.